ALIŞVERİŞ SEPETİNİZ

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Türkmenistan Vize Başvurusu

Türkmenistan Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden biri olan Türkmenistan İle Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması vardır. Buna göre; Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil)  pasaport sahibi Türk vatandaşları Türkmenistan’a 30 güne kadar yapacakları ziyaretlerinde vizeden muaftır. Ancak bu kişilerin, özel amaçlı seyahatlerinden önce, Türkmenistan’dan davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri resmi amaçlı yapacakları seyahatlerinde ise, önceden diplomatik yollarla Türkmen makamlarına gelişlerini bildirmek zorundadır.

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri ise; Türkmenistan’a yapacakları seyahatleri öncesi Türkiye’deki dış temsilciliklerden Türkmenistan vizesi almalıdır.

Türkmenistan vizesi, ülkenin tüm bölgelerine (Özellikle sınır bölgeleri ve Daşoğuz Vilayeti) seyahat imkânı tanımaz. Bu bölgeye gitmek isteyen başvuru sahiplerinin davetiye almalarını  yanı sıra Devlet Göçmenler Servisi’ne başvuru yaparak bu taleplerini iletmeleri gerekmektedir.  Ayrıca başvuru sahiplerinin Türkmenistan vizeleri bakanlık ve yabancılar şubesi onaylı olmadan uçağa binemeyeceklerini unutmamaları gerekir.

Türkmenistan turistik vizesi alanların otelde kalma zorunluluğu vardır. Eğer kişi otelde kalmazsa para cezası ve gözaltı işlemleriyle karşı karşıya kalabilir.

Türkmenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkmenistan vizesi Ankara’daki Türkmenistan Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Türkmenistan Başkonsolosluğu’ndan alınmaktadır. Bu temsilciliklere yetkili acenteler aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  Euroasia Global Visa Services diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkmenistan Vize işlemleriyle ilgili de hizmet veren bir kurumdur. Eagvs’nin İstanbul, Ankara,  Edirne, İzmir, Bursa, Tekirdağ, Antalya ve Gaziantep’te ofisleri bulunmaktadır.  Eğer başvurunuza kendiniz gelemiyorsanız, evraklarınızı size en yakın ofisimize gönderip, Eagvs yetkilimize noter tarafından onaylı vekâletname verdiğiniz takdirde sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan Türkmenistan Vize başvurunuzu gerçekleştireceklerdir. Eğer şirket adına vekâletname verildiyse, şirket yazılı belgeleri ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Türkmenistan Kapıda Vize

Türkmenistan Devleti’nin kapıda vize uygulaması da bulunmaktadır. Ancak bunun içinde başvuru sahibinin Türkmenistan Devleti Göç Servisi tarafından onaylanmış davetiye ve diğer evrakları eksiksiz olarak sunmaları gerekmektedir. Davetiye seyahat öncesi ilgili sınır kapısına bırakılmış olsa bile, başvuru sahibi seyahati sırasında davetiyenin bir örneğini yanında mutlaka bulundurmalıdır.

Ankara Türkmenistan Büyükelçiliği ve İstanbul Türkmenistan Başkonsolosluğu’na yapılan başvurular kabul edilirse Türkmenistan vizesi Aşkabat Havaalanı’nda verilmektedir. Türkmenistan’ın sınır kapılarında geliş ve gidişte vize ücreti dışında bir ücret ödenmez. Havalimanında, gelişte yaklaşık 12 ABD Doları, gidişte de Türkmen Hava Yolları kullanılmıyorsa 25 ABD Doları ödenmektedir.


Türkmenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1. Diplomat Vize (DP)

2. Hizmet Vize (OF)

3. Ticaret Vize (BS)

4. İşçi Vize (WP)

5. Özel Vize (PR)

6. Öğrenci Vize (ST)

7. Turistik Vize (TU)

8. Transit Geçiş Vize (TR)

9. Sağlık tedavi Vize (HL)

10. Sürücü Vize (DR)

11. Çıkış Vize (EX)

Türkmenistan vizesi için hazırlanması gereken ilk evrak, Türkmenistan Devleti Göç Servisi’nden alınan davetiyedir. Başvuru sahibi ayrıca seyahat bitiminden itibaren en az 1 yıllık geçerliliği olan pasaportun orijinali ve renkli fotokopisi, 2 adet 3x4 cm ebatlarında fotoğraf ve vize başvuru formunu doldurmalıdır. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun olursa bu vizenizin olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır. Başvuru sahibinin Türkmenistan seyahatine yetecek kadar parası olduğunu banka hesap dökümü ile ispatlayabilmesi gerekir. Öğrenci vizesi başvurularında; Türkmenistan’daki üniversiteden alınmış davetiyenin aslı ve fotokopisi, Lise diploması ve transkriptinin aslı ve fotokopisi, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kurulu raporunun aslı ve fotokopisi. Sağlık seyahat sigortası; Doğum Kayıt Örneğinin aslı ve fotokopisi istenmektedir. Türkmenistan transit vize başvurusu yapacak şoförlere tek girişli, çift girişli veya çok girişli transit vize verilebilmektedir. Bunun için başvuru sahibinin:  Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığını yapan firmadan lisans belgeleri ve başvuru dilekçesi ve Türkmenistan topraklarından geçişin transit olarak yapılacağını kanıtlayan bir seyahat belgesi sunması gerekir. Turistik vize başvurularında ise; Türkmenistan seyahatinin turistik bir amaçla gerçekleştirileceğini kanıtlayan belge (turistik seyahat belgesi veya bir turizm Acentası ile turistik hizmetlerden yararlanılması amacıyla imzalanan bir sözleşme) beyan edilmelidir. Ticari vize başvurularında ise şirket antetli kağıdına seyahat amacını ve tarihlerini belirten bir Vize Talep Dilekçesi yazılmalıdır.

Türkmenistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkmenistan vize işlemleri, başvuru sırasında sunulması zorunlu olan Türkmenistan Göç Servisi onaylı davetiyenin 10-20 iş günü içerisinde gelmesi nedeniyle uzun sürmektedir. Türkmenistan vizesi tüm evrakların eksiksiz hazırlanıp konsolosluk ya da büyükelçiliğe teslim edilmesinden sonra ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Davetiyenin beklenmesi, ek evrak talebi, resmi tatiller ve yoğunluk gibi faktörler söz konusu olduğunda bu süre yaklaşık 30 günü bulmaktadır. Türkmenistan vizenizin seyahatinizden önce elinizde olmasını isterseniz vize başvurunuzu seyahatinize en fazla 3 ay kala yapabilirsiniz.

Türkmenistan Vizesi Reddi

Türkmenistan vize ücretini ödemiş olmanız ya da evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz vizenizin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez. Vize yetkilisi başvurunuzu reddedebilir ve red sebebini açıklama zorunluluğu yoktur. Vizeniz eksik evrak, maddi imkânınızın yetersiz bulunması,  vize yetkilinizin vize sürenizin bitiminde Türkmenistan’dan ayrılacağınıza ikna olmaması  gibi nedenlerle reddedilebilir.

Türkmenistan Vizesi İçin Yapılması Gerekenler

  • Yıpranmış ve eski pasaportlarla vize başvurusu yapmayın. Çünkü vizeniz onaylanış olsa bile yıpranmış pasaportla Türkmenistan’a girişinize izin verilmeyecektir.

 

  • Türkmenistan’da kalış süreniz 3 günden fazla ise konakladığınız yerin Türkmenistan Göç Servisi’ne başvurarak kayıt yaptırmalısınız. Kayıt yaptırdığınız ilin dışına çıkacaksanız Göç Servisi’ne bilgi vermelisiniz. Bu kurallara uymayan kişilere Türkmenistan’dan çıkışları sırasında sınırda para cezası uygulanmakta hatta Türkmenistan’a giriş yasağı konmaktadır.

 

  • Transit vize ile Türkmenistan’a gidenler bu ülkede en fazla 5 gün kalabilmektedir.

 

  • TIR şoförleri, Türkmenistan’da şirketin başvurusu üzerine 6 ay geçerli, çok  girişli, 15 gün ikamet süreli vize alabilmektedir. Eğer Türkmenistan’da kalış süreleri 5 günü aşarsa Türkmenistan Göçmen Servisi’ne başvurarak süreyi uzatmaları gerekir.

Bu site E-Pratik® E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.